ckpz new2015

Zapraszamy do obejrzenia spotu reklamującego społeczną akcję "Bezpieczne Miejsca Rybki MiniMini+", w której braliśmy udział w 2012 r.

 

Nawet nowe place zabaw w Polsce mogą być niebezpieczne, bo nie są na nich przestrzegane normy bezpieczeństwa. Reportaż ekipy TVN pokazuje sytuację zarówno na starym, jak i na stosunkowo nowym placu zabaw i pokazuje częste podejście urzędników do zagrożeń.

W materiale pokazano także symboliczny "test arbuza", który obrazuje zagrożenia związane ze starą huśtawką.

Uwaga! Działa na wyobraźnię!

 

 

Na czym polega badanie placu zabaw? Szybki przegląd placu zabaw dla TVP2 - Pytanie na śniadanie.

 

 

Bezpieczeństwo na terenie sal zabaw z różnych punktów widzenia.
Coraz częściej przy dużych supermarketach powstają sale zabaw dla dzieci. Handlowcom bardzo zależy, żeby klientom nic nie przeszkadzało w wydawaniu pieniędzy. Gdy rodzice buszują po sklepach, dzieci mogą bawić się w kolorowych kuleczkach. Czy jednak takie miejsca są dla naszych dzieci bezpieczne? Na co zwrócić uwagę zostawiając dziecko w sali zabaw radzą Dominik Berliński z Centrum Kontroli Placów Zabaw, Agnieszka Świątek - fizjoterapeuta i pedagog oraz Magdalena Gołdanowska - modelka i mama.

 

 

Dominik Berliński mówi w programie "Dzień Dobry TVN" o bezpieczeństwie na placu zabaw i czystości piaskownic.

 

 

Dominik Berliński wraz z przedstawicielem Sanepidu mówią w programie "Pytanie na Śniadanie" o bezpieczeństwie w piaskownicach. Bezpieczne piaskownice wymagają odpowiednio częstej wymiany piasku.

 

 

W kolejnych wydaniach Miesięcznika Dyrektora Przedszkola (kwiecień - lipiec 2013 r.) ukazały się trzy artykuły Dominika Berlińskiego dotyczące bezpieczeństwa na terenie przedszkolnych placów zabaw. Autor skupił się na sprawach związanych z utrzymaniem przedszkolnych placów zabaw i ich modernizacji, a także bezpieczeństwem wewnętrznych sal zabaw. W cz. 1 znajdują się także użyteczne informacje o piasku.

Zapraszamy do lektury załączników.

 

dodatek str 1W środku artykuły Dominika Berlińskiego i Krzysztofa Sekuły. Warto przeczytać! Dodatek do pobrania poniżej w PDF.

 

 

Attachments:
Download this file (Forum2012_bezpieczny plac zabaw_dodatek.pdf)Bezpieczny plac zabaw_Wyd. Forum[ ]7191 kB

W majowym wydaniu miesięcznika Wspólnota Mieszkaniowa (nr 5/2012) ukazał się artykuł Krzysztofa Sekuły dotyczący stanu prawnego polskich placów zabaw.

Całość można przeczytać poniżej.

prawo do zabawy 1 str"Prawo do zabawy" - artykuł Dominika Berlińskiego, który ukazał się w marcowym dodatku "Place zabaw" w miesięczniku Sportplus. W artykule przedstawiono zasady inwestycji w bezpieczny plac zabaw. Do pobrania poniżej w PDF.

Attachments:
Download this file (Prawo do zabawy.pdf)Prawo do zabawy.pdf[ ]510 kB

"Wyposażenie placów zabaw", Krzysztof Sekuła, CKPZ Artykuł o rodzajach wyposażenia, materiałach, z którego jest wykonywane, sposobach rozmieszczenia urządzeń na placu zabaw, strefach bezpieczeństwach.

Attachments:
Download this file (wyposazenie placow zabaw.pdf)wyposazenie placow zabaw.pdf[ ]239 kB

"Kontrola placu zabaw w praktyce", Dominik Berliński, CKPZ Artykuł nt. przeprowadzania oceny zgodności z normą PN-EN 1176 wyposażenia placu zabaw - odpowiedź na pytanie, jak to robimy.

Attachments:
Download this file (kontrola placu zabaw w praktyce.pdf)kontrola placu zabaw w praktyce.pdf[ ]545 kB

Rozmowa nt. bezpieczeństwa na placach zabawm. in. z Krzysztofem Sekułą nt. bezpieczeństwa na placach zabaw na przykładzie placów w Dzierżoniowie, woj. dolnośląskie. Wywiad ukazał się w lokalnym portalu DOBA.PL w dn. 16.05.2012.

niebezpieczne place zabaw medium"Niebezpieczne place zabaw" - rozmowa z Dominikiem Berlińskim w Radiu dla Ciebie z  14-go marca 2011. W audycji mowa jest także o wątpliwościach związanych z realizacją rządowego programu Radosna Szkoła, zakładającego inwestycję w place zabaw przy szkołach podstawowych.

Na co czwartym placu zabaw, budowanym w ramach rządowego programu "Radosna szkoła", można stwierdzić poważne wady. 

Dominik Berliński z Centrum Kontroli Placów Zabaw mówi, że urządzenia na terenie placów zabaw powinny być dokładnie sprawdzane. - Niestety polskie urządzenia z reguły mają wady - szacujemy, że jest ich około 80 proc. Mniej więcej 25 proc. ma poważne niezgodności z normą - mowa tu o niewyznaczeniu dobrej strefy bezpieczeństwa, możliwościach zakleszczenia różnych części ciała dziecka. Zastrzeżenia dotyczą niestety nowych placów zabaw. Prawie wszyscy deklarują, że wykonują urządzenia zgodnie z normami - firmy posiadają certyfikaty.   

Gość Pawła Homy (RDC) podkreśla, że mogą być dwie tego przyczyny. Być może inne produkty podawane są do badania a inne produkowane. Może być też tak, że badanie jest wadliwie przeprowadzone.  

O tym, czy rodzic ma możliwość weryfikacji urządzeń na placu zabaw, w dalszej części rozmowy, do wysłuchania której zapraszamy.  

Artykuł p. Artura Miszczaka z  TÜV Rheinland Polska, w którym znajduje się wywiad z  Dominikiem Berlińskim z CKPZ na temat realizacji programu Radosna Szkoła. Artykuł  pt. "Radosna Szkoła, czy Żałosna Szkoła" ukazał się w Biuletynie Jakości wydawanym przez TÜV Rheinland Polska.

Attachments:
Download this file (BJ_CKPZ_TUV_place_zabaw.pdf)BJ_CKPZ_TUV_place_zabaw.pdf[ ]490 kB

Krzysztof Sekuła w TVP Info Katowice , sierpień 2010 r. Komentarz po wypadku na placu zabaw, gdzie zginął porażony prądem chłopiec.

"Kupy, gwoździe i butelki. Tu bawią się Twoje dzieci" artykuł w dzienniku Fakt, który ukazał się 23-go marca 2011 r. Znalazła się tu krótka wypowiedź Dominika Berlińskiego o największym zagrożeniu na polskich placach zabaw - huśtawkach z twardym siedziskiem zawieszonym na sztywnych prętach.

Informacje nt. wypadku na placu zabaw w Czerwionce-Leszczynach, gdzie zginął 5-letni chłopiec przygnieciony zardzewiałą zjeżdżalnią. Dominik Berliński był biegłym sądowym podczas badania przyczyn tego wypadku. Czerwiec 2006.

30.03.2011 r. Dominik Berliński był gościem w programie "Pytanie na śniadanie" i razem z ekspertem z Sanepidu wypowiadał się na temat utrzymania czystości piaskownic i zapewnienia ich bezpiecznego użytkowania przez dzieci.

14.04.2011 r. wypowiadał się na ten temat także w "Dzień dobry TVN" - "Ile jest zarazków w piaskownicy?".