ckpz

Najbliższe szkolenia otwarte - jesień 2021. Zapraszamy!

Tytuł Termin i miejsce

Place Zabaw. Wymagania normy PN-EN 1176 i metody kontroli.

Kliknij, aby poznać szczegóły i pobrać druk zgłoszenia

 27-28.09.2021 

Piastów k. Warszawy

Siłownie plenerowe. Wymogi normy PN-EN 16630:2015.

Kliknij, aby poznać szczegóły i pobrać druk zgłoszenia

 29.09.2021 

Piastów k. Warszawy

Inwestycja w bezpieczny plac zabaw i jego utrzymanie.

Kliknij, aby poznać szczegóły

20.10.2021

Warszawa (Ochota)

 
Więcej informacji na temat prowadzonych przez CKPZ szkoleń znajdą Państwo tutaj lub pod numerem tel. 22 300 16 60.
 
 

 

Zmiany w normie PN-EN 1176-7 - kto może wykonywać kontrole roczne?

Informujemy o istotnej z punktu widzenia właścicieli placów zabaw zmianie, która wynika z aktualizacji Normy PN-EN 1176-7:2020-09:
Coroczna kontrola główna (...) powinna być przeprowadzana przez osobę niezależną, tj. osobę kompetentną, która nie była bezpośrednio zaangażowana w montaż i nie jest odpowiedzialna za ewentualne prace naprawcze lub wydatki na plac zabaw.
W przypadku zarządców dużej ilości obiektów może to wymuszać zmianę podejścia do organizacji przeglądów okresowych.
Do tej pory wykonywanie kontroli rocznych często zlecano tej samej firmie, która wykonywała inne, częstsze, kontrole okresowe, a także naprawy i konserwację. Zdarzało się również, że wcześniej ta sama firma montowała ten plac zabaw. Obecnie taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. W normie postawiono na dużą niezależność inspektora wykonującego kontrolę coroczną, podkreślając równocześnie konieczność znajomości przez niego Normy PN-EN 1176.

 

Zmiany kadrowe - ogłoszenie

Centrum Kontroli Placów Zabaw Sp. z o.o. ma przyjemność ogłosić powołanie z dniem 1 marca 2021 r. Dariusza Napiórkowskiego na stanowisko Członka Zarządu - Dyrektora Technicznego.

Dominik Berliński z radością i satysfakcją pełnił tę funkcję przez 15 lat, a teraz postanowił bardziej skupić się na nowych wyzwaniach zawodowych. Pozostaje w Centrum Kontroli Placów Zabaw Sp. z o.o. jako Członek Zarządu, trener i główny konsultant. Będzie też nadal wspierał merytorycznie inspektorów CKPZ.
Dariusz Napiórkowski jest związany z Centrum Kontroli Placów Zabaw od 2011 roku, kiedy to rozpoczął pracę na stanowisku inspektora. Od 2014 pełni funkcję Zastępcy Dyrektora Technicznego. Jest wysoko wykwalifikowanym specjalistą w dziedzinie inspekcji ogólnodostępnych obiektów rekreacyjnych.

DB 3DN 1 n

Poniżej kilka słów od Dominika i Dariusza:

Read more: Zmiany kadrowe - ogłoszenie

Aktualne normy z grupy PN-EN 1176 już po polsku!

Na stronie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (http://sklep.pkn.pl/) są dostępne polskie tłumaczenia prawie wszystkich aktualnych części normy PN-EN 1176.
 
Dotyczy w szczególności:
- PN-EN 1176-1:2017-12
- PN-EN 1176-2+AC:2020-01
- PN-EN 1176-3:2017-12
- PN-EN 1176-4+AC:2019-03
- PN-EN 1176-6+AC:2019-03
- PN-EN 1176-10:2009
- PN-EN 1176-11:2014-11
 
Jeśli chodzi o PN-EN 1176-5:2020-03 i PN-EN 1176-7:2020-09, to aktualnie dostępne są jeszcze w wersji angielskiej - tłumaczenia będą dostępne wkrótce, o czym będziemy informować.
 

 

Maty przerostowe a certyfikaty

Alternatywą dla piasku, żwiru, czy materiałów syntetycznych jako nawierzchni amortyzujących na placach zabaw są popularne ostatnio maty przerostowe. To gumowe, elastyczne płyty z otworami, podobne do przemysłowych wycieraczek, przez które przerasta trawa. W projekcie placu zabaw koniecznie trzeba zapisać, że muszą one być układane na siatce stabilizującej, dzięki której mata nie wbije się w podczas użytkowania w podłoże.

UWAGA! Zgodnie z aktualną normą PN-EN 1177:2019-04 (pkt. 6.2.4.4.) amortyzacja takiego mieszanego, syntetyczno-naturalnego systemu amortyzacji może być weryfikowana wyłącznie po jego wykonaniu. Oznacza to, że dostarczone przez wykonawcę certyfikaty z badań mat przerostowych wykonanych w laboratorium, na próbce materiału, nie są prawidłowe z punktu widzenia aktualnej normy. Amortyzacja mat powinna być badana wyłącznie po ich zamontowaniu w miejscu docelowym.

 

Raport NIK nt. placów zabaw i innych obiektów rekreacyjnych

W 2019 roku na zlecenie Najwyższej Izby Kontroli wykonywaliśmy kontrole placów zabaw i siłowni plenerowych. Dodatkowo opracowaliśmy ekspertyzę porównującą regulacje prawne dotyczące tych obiektów funkcjonujące w Polsce i wybranych krajach UE.

Dziś, 1.06.2020 r., światło dzienne ujrzał raport NIK w tej sprawie, który m.in. bazuje na wynikach współpracy z CKPZ. Raport nie jest optymistyczny, my jednak mamy nadzieję, że jest kolejnym krokiem zbliżającym nas do poprawy sytuacji na placach zabaw i innych obiektach rekreacyjnych. Zapraszamy do lektury artykułu i analizy całego raportu.

nik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 kroków - Otwarte Strefy Aktywności (OSA)

Otwarte Strefy Aktywności (OSA) to rządowy program rozwoju małej infrastruktury sportowej. W ramach programu można otrzymać dofinansowanie na budowę stref aktywności w dwóch wariantach.

Należy pamiętać, że w wariancie rozszerzonym plac zabaw powinien być oddzielony od siłowni plenerowej ogrodzeniem lub odpowiednio oddalony!
Wariant podstawowy Wariant rozszerzony 
  • Siłownia plenerowa (wymagane minimum 6 urządzeń)
  • Strefa relaksu (minimum 4 ławki, plenerowe urządzenia do gier, np. gier planszowych typu szachy/warcaby lub stół do ping ponga, trampolina, itp., zagospodarowanie zieleni)
  • Siłownia plenerowa (minimum 6 urządzeń)
  • Strefa relaksu (minimum 4 ławki, plenerowy stolik do gier planszowych, np. szachy/warcaby  lub inne plenerowe urządzenia do gry, np. stół do ping ponga, itp., zagospodarowanie zieleni)
  • Plac zabaw o charakterze sprawnościowym (w programie wymagane 3 urządzenia dla dzieci o charakterze sprawnościowym)
  • Ogrodzenie terenu (wymagane minimum ogrodzenie placu zabaw!)

Read more: 5 kroków - Otwarte Strefy Aktywności (OSA)

10 lat Centrum Kontroli Placów Zabaw

W 2016 roku świętowaliśmy nasze 10-te urodziny.

Naszym obecnym i przyszłym klientom pragniemy przybliżyć Centrum Kontroli Placów Zabaw. Przy okazji jesiennego spotkania inspektorów CKPZ w Warszawie w 2015 r. nakręciliśmy krótki film. Zapraszamy do jego obejrzenia!

 

Usługi dla inwestorów

Jeśli jesteś inwestorem i chcesz, żeby twój plac zabaw był bezpieczny, skonsultuj z nami jego projekt i zamów profesjonalną kontrolę pomontażową, wykonaną przez specjalistę, który posługuje się próbnikami i biegle zna normę PN-EN 1176.

Pomagamy także przy weryfikacji ofert składanych w przetargach - pracownikom działów inwestycji często trudno jest ocenić, czy oferty są równoważne lub czy proponowane materiały są wystarczającej jakości. Nasi inspektorzy wspierają merytorycznie komisje przetargowe. foto www dom

Weryfikujemy projekty placów zabaw, zanim zacznie się ich budowa. Wiele projektów zawiera błędy, które skutkują powstaniem niebezpiecznych placów zabaw. Warto wyeliminować je wcześniej wg wskazówek CKPZ.

Wreszcie wykonujemy kontrole pomontażowe nowych placów zabaw, co zaleca norma PN-EN 1176, niezależnie od posiadanych przez urządzenia certyfikatów. Taką kontrolę najlepiej zamówić przed ostatecznym odbiorem.

Bierzemy też udział w Państwa odbiorach wewnętrznych, jako wsparcie merytoryczne.

Zapraszamy do współpracy! Świadczymy szeroki wachlarz profesjonalnych usług, wzorując się na zachodnich, sprawdzonych, dobrych praktykach i osadzamy je w polskiej rzeczywistości. Dbamy o to, by place zabaw były bezpieczne naprawdę, a nie tylko na papierze.

Jeśli jesteś osobą, która ceni rzeczywiste bezpieczeństwo, nie zadowala się dokumentem bez pokrycia, ceni rzetelną informację i nie boi się wyzwań i działania, powinieneś zostać naszym klientem!
 
 

Certyfikacja siłowni plenerowych (outdoor fitness)

Przeprowadzamy badania zgodności z Normą PN-EN 16630:2015-06. Dotyczy ona wyposażenia siłowni plenerowych (outdoor fitness).  

outdoor fitness2

Norma PN-EN 16630:2015 została opublikowana przez Polski Komitet Normalizacyjny w dn. 10.06.2015Od momentu publikacji inwestorzy publiczni powinni wymagać zgodności z nową normą. Wymaganie Certyfikatów jest dobrowolne, tak jak certyfikacja, może to być jednak warunek udziału w przetargu.

Więcej o siłowniach plenerowych tutaj.

CKPZ prowadzi szkolenia z wymogów normy dla siłowni plenerowych.

Zapraszmy do współpracy w zakresie szkoleń i certyfikacji siłowni plenerowych.