ckpz

Bezpieczne Miejsca Rybki MiniMini+

Zapraszamy do obejrzenia spotu reklamującego społeczną akcję "Bezpieczne Miejsca Rybki MiniMini+", w której braliśmy udział w 2012 r.

 

Materiał TVN o placach zabaw z udziałem Dominika Berlińskiego

Nawet nowe place zabaw w Polsce mogą być niebezpieczne, bo nie są na nich przestrzegane normy bezpieczeństwa. Reportaż ekipy TVN pokazuje sytuację zarówno na starym, jak i na stosunkowo nowym placu zabaw i pokazuje częste podejście urzędników do zagrożeń.

W materiale pokazano także symboliczny "test arbuza", który obrazuje zagrożenia związane ze starą huśtawką.

Uwaga! Działa na wyobraźnię!

 

 

Testujemy place zabaw

Na czym polega badanie placu zabaw? Szybki przegląd placu zabaw dla TVP2 - Pytanie na śniadanie.

 

 

O salach zabaw w TVP2

Bezpieczeństwo na terenie sal zabaw z różnych punktów widzenia.
Coraz częściej przy dużych supermarketach powstają sale zabaw dla dzieci. Handlowcom bardzo zależy, żeby klientom nic nie przeszkadzało w wydawaniu pieniędzy. Gdy rodzice buszują po sklepach, dzieci mogą bawić się w kolorowych kuleczkach. Czy jednak takie miejsca są dla naszych dzieci bezpieczne? Na co zwrócić uwagę zostawiając dziecko w sali zabaw radzą Dominik Berliński z Centrum Kontroli Placów Zabaw, Agnieszka Świątek - fizjoterapeuta i pedagog oraz Magdalena Gołdanowska - modelka i mama.

 

 

O utrzymaniu czystości piaskownic w TVP2

Dominik Berliński wraz z przedstawicielem Sanepidu mówią w programie "Pytanie na Śniadanie" o bezpieczeństwie w piaskownicach. Bezpieczne piaskownice wymagają odpowiednio częstej wymiany piasku.

 

 

Bezpieczny plac zabaw - artykuły Dominika Berlińskiego w Miesięczniku Dyrektora Przedszkola

W kolejnych wydaniach Miesięcznika Dyrektora Przedszkola (kwiecień - lipiec 2013 r.) ukazały się trzy artykuły Dominika Berlińskiego dotyczące bezpieczeństwa na terenie przedszkolnych placów zabaw. Autor skupił się na sprawach związanych z utrzymaniem przedszkolnych placów zabaw i ich modernizacji, a także bezpieczeństwem wewnętrznych sal zabaw. W cz. 1 znajdują się także użyteczne informacje o piasku.

Zapraszamy do lektury załączników.

 

Prawo do zabawy, Dominik Berliński, CKPZ

prawo do zabawy 1 str"Prawo do zabawy" - artykuł Dominika Berlińskiego, który ukazał się w marcowym dodatku "Place zabaw" w miesięczniku Sportplus. W artykule przedstawiono zasady inwestycji w bezpieczny plac zabaw. Do pobrania poniżej w PDF.

Załączniki:
Pobierz plik (Prawo do zabawy.pdf)Prawo do zabawy.pdf[ ]510 kB

Rozmowa z Dominikiem Berlińskim w Radiu dla Ciebie

niebezpieczne place zabaw medium"Niebezpieczne place zabaw" - rozmowa z Dominikiem Berlińskim w Radiu dla Ciebie z  14-go marca 2011. W audycji mowa jest także o wątpliwościach związanych z realizacją rządowego programu Radosna Szkoła, zakładającego inwestycję w place zabaw przy szkołach podstawowych.

Na co czwartym placu zabaw, budowanym w ramach rządowego programu "Radosna szkoła", można stwierdzić poważne wady. 

Dominik Berliński z Centrum Kontroli Placów Zabaw mówi, że urządzenia na terenie placów zabaw powinny być dokładnie sprawdzane. - Niestety polskie urządzenia z reguły mają wady - szacujemy, że jest ich około 80 proc. Mniej więcej 25 proc. ma poważne niezgodności z normą - mowa tu o niewyznaczeniu dobrej strefy bezpieczeństwa, możliwościach zakleszczenia różnych części ciała dziecka. Zastrzeżenia dotyczą niestety nowych placów zabaw. Prawie wszyscy deklarują, że wykonują urządzenia zgodnie z normami - firmy posiadają certyfikaty.   

Gość Pawła Homy (RDC) podkreśla, że mogą być dwie tego przyczyny. Być może inne produkty podawane są do badania a inne produkowane. Może być też tak, że badanie jest wadliwie przeprowadzone.  

O tym, czy rodzic ma możliwość weryfikacji urządzeń na placu zabaw, w dalszej części rozmowy, do wysłuchania której zapraszamy.