Certyfikowany Inspektor 1 stopnia sal zabaw

Adresaci: Osoby odpowiedzialne za przeglądy sal zabaw, chcące przygotować się do egzaminu na Inspektora 1°.

Cel: Nabycie umiejętności przeprowadzania kontroli codziennych sal zabaw wg wymogów Normy PN-EN 1176-7, służących zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa kontrolowanych obiektów, oraz obsługi Systemu Kontroli Sali Zabaw i prowadzenia prawidłowych zapisów z przeprowadzonych przeglądów.

Środki przekazu: Materiały szkoleniowe (w tym formularze do kontroli sali zabaw), szkolenie przeprowadzane jest na terenie sali zabaw. Część II przeprowadzana jest w formie wykładowej, a pozostałe w formie warsztatowej (praktycznej) – na terenie sali zabaw.

Czas trwania: ok. 1,5 h

Tematyka warsztatu i treść materiałów szkoleniowych jest przedstawiona tak, aby osoby niemające dostępu do norm i innej literatury fachowej, mogły zorientować się w problematyce całego zagadnienia.


Część I – Ćwiczenie  z przeprowadzenia kontroli sali zabaw.

  • Prowadzący rozdaje materiały szkoleniowe, w tym dodatkowe formularze do kontroli codziennych. Po krótkiej instrukcji prosi o wypełnienie formularzy w celu uświadomienia sobie przez uczestników zakresu posiadanych umiejętności.
  • Uczestnicy wypełniają formularze i zatrzymują je w celu weryfikacji pod koniec szkolenia.

Część II. Zasady bezpiecznej sali zabaw – forma wykładowa.

Prowadzący omawia następujące zagadnienia:

  • Odpowiedź na pytanie: Co to jest bezpieczna sala zabaw? – 5 kroków do sukcesu: projekt, produkt, nawierzchnia, odbiór i nadzór.
  • Nadzór – składowe Systemu Kontroli – z naciskiem na personel nadzorujący.
  • Omówienie zawartości przykładowego Dziennika Sali Zabaw: protokołu rejestracji, Planu Kontroli, Harmonogramu Konserwacji, protokołów przeglądowych oraz procedury BHP i rejestracji wypadków.
  • Omówienie podstawowej dokumentacji używanej przy salach zabaw, wg listy w Dzienniku.

Część III. Czynności kontrolne – kontrole codzienne – praktyczny warsztat umiejętności.

Prowadzący przedstawia sposób kontroli i prowadzenia zapisów wyników. Uczestnicy przeprowadzają taką kontrolę samodzielnie, a następnie omawiają wyniki z prowadzącym. Porównują też zapisy w formularzu wypełnionym na początku warsztatu.

Część IV. Czynności kontrolne – kontrole funkcjonalne – praktyczny warsztat umiejętności.

Prowadzący przedstawia sposób kontroli i prowadzenia zapisów na protokołach do kontroli funkcjonalnych. Uczestnik/-cy przeprowadza/-ją taką kontrolę samodzielnie, a następnie omawia/-ją wyniki z prowadzącym.

Część V. Omówienie przykładowych wyników, pytania i dyskusja.

Po szkoleniu można od razu podejść do egzaminów na poziomie Inspektora 1° sal zabaw. Egzamin trwa ok. 1h.