Strona Główna > BAZA WIEDZY > Nawierzchnie amortyzujące na placach zabaw
Nawierzchnie amortyzujące
Jakie są wymagania dla nawierzchni amortyzujących na placach zabaw?
-
Zgodnie z normą PN-EN 1176 właściciel placu zabaw powinien zapewnić właściwą nawierzchnię, zgodną z wysokością swobodnego upadku / wysokością upadku z urządzenia (WSU).
-
Jeżeli wysokość swobodnego upadku (WSU) < 60 cm, nie trzeba stosować żadnej nawierzchni amortyzującej – czyli nawierzchnią może być nawet beton.
-
Jeżeli WSU < 1m, to wystarcza nam trawa, darń lub zwykła miękka gleba. W praktyce jednak trawa szybko się wyciera i nie jest praktyczna w zastosowaniu jako nawierzchnia amortyzująca – szybko zamienia się w klepisko, które nie ma wystarczających właściwości amortyzujących.
-
Jeśli WSU ≥ 1m, musimy zastosować odpowiednią nawierzchnię amortyzującą, inną niż trawa, czy miękka gleba. Wymogi normy w tym zakresie można przedstawić za pomocą uproszczonej tabelki, która podaje wymagania dla materiałów naturalnych. Jeśli chodzi o nawierzchnie syntetyczne i mieszane (tzw. maty przerostowe), to tabela odsyła do normy PN-EN 1177, wg której należy wykonać badanie właściwości amortyzujących.
Tabela. Wymagania dla nawierzchni amortyzujących wg PN-EN 1176-1:2017 (zg. z Tablicą 4, pkt. 4.2.8.5.2.)
-
„Inne materiały” to m.in. nawierzchnie syntetyczne, maty przerostowe, a także materiały naturalne o innych frakcjach (i grubościach) niż podano w tabeli.