Zakleszczenie palców, czyli test otworów na placu zabaw

Próbniki palców to owalne podłużne kształty o długości 10 cm i średnicach 8 i 25 mm. Do pomiarów używa się pary próbników. Przyrządy służą do badań otworów, w których mogą zakleszczyć się palce. Następstwem takiego wypadku może być poważne złamanie a nawet utrata palca.

Gdzie znajdziemy takie zagrożenie? Ogólnie mówiąc, w okolicach miejsc, gdzie dzieci podlegają wymuszonemu ruchowi. Jednym z takich elementów jest zjeżdżalnia. Jeśli znajdują się przy niej punkty, gdzie niechcący można włożyć palec, który trudno wyswobodzić, o wypadek nie będzie trudno. Szczególnie gdy dziecko jest w trakcie zjazdu lub właśnie ruszyło.

Innym miejscem, w którym używane są próbniki palców są otwory znajdujące się powyżej 100 cm, np. ścianka wspinaczkowa. Podczas wejścia palec może nieszczęśliwie zakleszczyć się w ciasnym otworze. Podczas próby oswobodzenia ręki łatwo stracić równowagę i spaść na ziemię. A jeśli upadek nastąpi zanim palec zostanie wyjęty? Skutki mogą być naprawdę poważne.

Podczas badania próbnikami palców szczególną uwagę zwraca się na zaślepianie zakończeń rur. Dobrym przykładem może być okrągły pierścień na siedzisku karuzeli krzyżowej, czyli takiej z osobnymi siedzeniami. Pierścień ma średnicę ok. 15 mm, czyli mieści się do niego tylko próbnik o mniejszej średnicy. Karuzela jest w trakcie ruchu, a z zewnątrz podchodzi dziecko i chce złapać siedzisko, żeby ją zatrzymać. Nieszczęśliwie trafia palcem w otwór pierścienia, a pozostała część dłoni ześlizguje się z siedziska. Bezwładność ciężkiej obracającej się karuzeli zakleszcza palec w otworze. Skutki takiej zabawy mogą być bardzo poważne. Jak można zapobiegać podobnym sytuacjom? Opisywany otwór powinien być na tyle mały, aby nie mieścił się tam żaden palec lub na tyle duży, by swobodnie się wysuwał, szczególnie podczas wymuszonego ruchu.

__________________________________________________________________________

PAMIĘTAJ! Kontrola placów zabaw, którą wykonują inspektorzy CKPZ, przeprowadzana jest zawsze z użyciem wyposażenia badawczo-pomiarowego m.in specjalistycznych próbników, zgodnie z Normą PN-EN 1177.

Sprawdź, jakie próbniki powinien posiadać inspektor wykonujący kontrole placów zabaw >>