Siłownie plenerowe, zwane także outdoor fitness, są od pewnego czasu stałym elementem naszego krajobrazu. Do czerwca 2015 r. w Polsce siłownie pod gołym niebem certyfikowano z reguły na normę od placów zabaw, czyli PN-EN 1176. Wynikało to z faktu, że w Europie nie było normy określającej wymagania dla urządzeń fitness. Sytuacja zmieniła się, gdy opublikowano niemiecką normę DIN 79000:2012-05. Jest to norma dla urządzeń outdoor fitness, która uwzględnia ich specyfikę (m.in. zmiażdżenia, które są niedopuszczalne na placach zabaw!) i była podstawą do przygotowania normy PN-EN 16630:2015, opublikowanej przez Polski Komitet Normalizacyjny w dn. 10.06.2015 r.
Norma jest dostępna w języku polskim i można ją nabyć w sklepie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Warto zapoznać się z wymaganiami dla siłowni plenerowych montowanych „pod chmurką”. Zapraszamy także do skorzystania z oferty szkoleniowej i konsultacyjnej w tym zakresie.
Czytając wymagania dla siłowni plenerowych zawarte w normie PN-EN 16630:2015 od razu rzuca się w oczy to, że norma ta zaleca jednoznaczne rozróżnienie pomiędzy wyposażeniem placów zabaw, które jest wykonywane według normy PN-EN 1176, a wyposażeniem outdoor fitness. Norma PN-EN 16630 określa przeznaczenie siłowni dla młodzieży i dorosłych, lub dla osób powyżej 1,4m wzrostu. Ponadto, w przypadku montażu sprzętu fitness przy placu zabaw, należy je odgrodzić lub odpowiednio oddalić (roboczo zakłada się, że 10m będzie wystarczające).
Przeprowadzamy oceny zgodności z Normą PN-EN 16630:2015-06.
Norma PN-EN 16630:2015 została opublikowana przez Polski Komitet Normalizacyjny w dn. 10.06.2015 r. Inwestorzy publiczni powinni wymagać zgodności z nową normą. Wymaganie Certyfikatów jest dobrowolne, tak jak certyfikacja, może to być jednak warunek udziału w przetargu.
Zapraszamy do współpracy w zakresie kontroli pomontażowych i certyfikacji tych obiektów.
Zapraszamy do lektury publikacji „Siłownie plenerowe – od projektu do utrzymania. Praktyczny poradnik”.
To 74-stronicowe opracowanie zostało przygotowana przez Centrum Kontroli Placów Zabaw, na zlecenie Ministerstwo Sportu i Turystyki, we współpracy z Instytutem Sportu PIB.
Do dokumentu przygotowana została także lista kontrolna, będąca narzędziem pomocniczym dla osób zajmujących się projektem tworzenia siłowni.
Zapraszamy do bezpłatnego korzystania wszystkich zainteresowanych tematem siłowni plenerowych. Opracowanie ma charakter oficjalnych wytycznych MSiT.
Opracowanie i lista kontrolna jest dostępne TUTAJ.