Gala wręczenia nagród

Bardzo wesoło, ale i uroczyście było na gali wręczenia nagród w konkursie „Plac Zabaw za 10.000” w dniu 1.09.2016 r., podczas wystawy Zieleń to Życie.

Informacje o wynikach I Etapu konkursu można przeczytać TU. Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom! Serdecznie dziękujemy za wsparcie: 1. Patronom: Instytut Architektury Krajobrazu UP we Wrocławiu i SPAK – Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu 2. Sponsorom: AG-Complex i Braty i Kompany s.c. 3. Partnerom: SGGW / Warsaw University of Life Sciences, ZIELEŃ TO ŻYCIE Wystawa, Playground 2.0 / Plac Zabaw 2.0Pracownia k.,Bocheńska. Architektura krajobrazu. 4. Partnerom medialnym: Zieleń Miejska, OtoKoto – nauka przez zabawę,PortalKomunalny.plContemporary Art & Science for Kidsdesignteka.pl Już niedługo ruszamy z budową!

Wzajemne gratulacje – autorek zwycięskiego projektu i zwycięskiej lokalizacji, gdzie projekt będzie realizowany. W II etapie konkursu zdecydowaliśmy, że nagrodzona w pierwszym etapie „Baza 101” powstanie na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakurzewie. Jest to placówka wybudowana i utrzymywana przez Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnię Sp. z o.o. koło Grudziądza. Uznaliśmy, że tu najlepiej realizowane będą założenia konkursu, czyli:

  • dostępność dla dużej grupy użytkowników;
  • możliwość utrzymania obiektu w dobrym stanie;
  • społeczny kontekst.

Ponadto dostrzegliśmy spójność projektu z charakterem już prowadzonej działalności, a także z istniejącą architekturą. We wniosku przeczytamy między innymi:

„Teren zielony okalający budynek z jego dwóch stron został wyposażony w elementy małej architektury, m.in. ławki z europalet, stoły ze szpul po kablach elektrycznych, żywe tipi z wierzby, hotele dal owadów oraz kilka drewnianych elementów wykonanych przez pracowników spółki.”

„Głównym celem, jaki przyświecał nam (…) była poprawa dostępności do edukacji ekologicznej dla dzieci i młodzieży oraz mieszkańców regionu kujawsko-pomorskiego”.

„W Centrum prowadzimy bezpłatne zajęcia edukacyjne z zakresu ekologii, ochrony środowiska oraz gospodarowania odpadami.” „(…) zabawy w terenie, na łonie natury przysparzają naszym podopiecznym najwięcej satysfakcji i frajdy. Nie tylko utrwalają wiedzę pozyskaną na zajęciach, ale też rozwijają kreatywność, motywują do aktywności fizycznej, rozwijają ducha zdrowej rywalizacji, a przy okazji wywołują radość i zadowolenie dzieci.”

„Dla przykładu, w samym maju Centrum przeprowadziło zajęcia dla ponad 500 osób. Piękna pogoda sprawiła, że dzieciom najbardziej podobały się zajęcia na świeżym powietrzu, mimo iż infrastruktura zewnętrzna Centrum jest doposażona w bardzo niewielkim stopniu.

” CEE w Zakurzewie jest dostępne nieodpłatnie i otwarte także dla osób z okolicznych miejscowości. Mamy nadzieję, że doposażenie CEE w Zakurzewie o plac zabaw przyciągnie jeszcze więcej odwiedzających. Już niedługo ruszamy z budową! Aleksandra Cyrankowska z Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakurzewie.