Strona Główna > BAZA WIEDZY > Piasek na placu zabaw

Piasek na placu zabaw

Piasek na placu zabaw

Jak często i dlaczego konieczna jest wymiana piasku w piaskownicy?

Zarówno piasek stosowany do piaskownic, jak również piaskowa nawierzchnia amortyzująca na placu zabaw powinny być wolne od elementów chorobotwórczych. Zwłaszcza zanieczyszczona piaskownica może powodować groźne zachorowania odzwierzęce, takie jak glistnica, toksoplazmoza i toksokaroza.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego:

„…konieczna jest wymiana piasku w piaskownicach co najmniej przed, oraz w trakcie sezonu letniego, a także każdorazowo po stwierdzeniu w nim obecności widocznych zanieczyszczeń (odpadów, odchodów zwierzęcych i innych) stwarzających zagrożenie dla zdrowia ludzi, szczególnie dzieci, z uwagi na ich słabo rozwinięty układ odpornościowy. Obowiązek wymiany piasku w piaskownicach wynika z potrzeby zminimalizowania zagrożenia chorobami pasożytniczymi, odzwierzęcymi, zakaźnymi.

Warto zwrócić także uwagę na zalecenie, aby: „W celu zabezpieczenia dziecka przed odzwierzęcymi chorobami pasożytniczymi (tasiemczyca, glistnica, toksokaroza) rodzice oraz wychowawcy przedszkolni powinni zwracać uwagę na to, aby dzieci nie wchodziły do piaskownicy z cukierkami i gumami do żucia, nie jadły podczas zabawy w piaskownicach, a po opuszczeniu piaskownicy dokładnie myły ręce i twarz.”

Zgodnie z dobrą praktyką na placach zabaw nie stosuje się piasku rzecznego – właśnie ze względu na jego wątpliwą czystość. Wg Centrum Kontroli Placów Zabaw konkretnie do piaskownic najlepiej stosować piasek kopany, z niskim wskaźnikiem cząstek iłowych, które mogą brudzić ubranie.

Piasek a certyfikaty

Wbrew panującej powszechnie opinii, piasek do piaskownic nie musi posiadać żadnych specjalnych certyfikatów, ani atestów. Norma mówi jedynie o piasku używanym w tzw. „strefach bezpieczeństwa” urządzeń, służącym do amortyzowania upadku z wysokości powinien on mieć odpowiednią frakcję oraz grubość warstwy (więcej na ten temat tutaj, pkt. 8, oraz tutaj). W przypadku piaskownic takiego wymogu nie ma!

Na nawierzchnię amortyzującą najlepiej stosować żwirek

Aktualna norma PN-EN 1176-1:2017-12 wskazuje, że jako nawierzchnię amortyzującą, bez konieczności przeprowadzania badania wg PN-EN 1177, można stosować piasek lub żwir płukany o frakcji 0,25-8 mm. W Polsce jednak dostępny jest prawie wyłącznie piasek o frakcji 0,2-2mm, czyli posiadający drobinki pyłowe i iłowe, które powodują jego sklejanie się i zbijanie, co w konsekwencji powoduje pogorszenie właściwości amortyzujących. Dlatego też zachęcamy, aby na placach zabaw jako nawierzchnię amortyzującą projektować i wykonywać nawierzchnię ze żwirku płukanego, o obłych krawędziach, o frakcji do 2-8 mm. To kruszywo jest już znacznie popularniejsze i produkuje się je właśnie przez wypłukanie piasku frakcji 0,2-2 mm. W innym przypadku konieczne jest wykonanie w ramach kontroli pomontażowej badania piasku zgodnie z normą PN-EN 1177 (więcej na ten temat tutaj).

Higiena na placach zabaw – koniecznie przeczytaj i obejrzyj

Zapraszamy także do zapoznania się z materiałami dotyczącymi higieny na placach zabaw przedstawionymi przez pracowników naukowych Instytutu Parazytologii PAN, dr Annę Borecką i prof. Jakuba Gawora podczas sympozjum „Przez rekreację do integracji”, które odbyło się w Sosnowcu w dn. 4-5.06.2013 r. podczas targów PLAC ZABAW.

Zapraszamy też do obejrzenia materiału filmowego, gdzie Dominik Berliński wraz z przedstawicielem Sanepidu mówią o bezpieczeństwie w piaskownicach w programie „Pytanie na Śniadanie”. Bezpieczne piaskownice wymagają odpowiednio częstej wymiany piasku.

O bezpieczeństwie na placu zabaw i czystości piaskownic Dominik Berliński mówi także w programie „Dzień Dobry TVN”.