Na czym polegają przeglądy okresowe i po co je przeprowadzać?
Przeglądy okresowe polegają na przeprowadzeniu oceny zużycia wyposażenia obiektów w wyniku ich użytkowania, wandalizmu oraz działania warunków atmosferycznych.
Są one wykonywane w celu utrzymania wysokiego poziomu technicznego i bezpieczeństwa danego obiektu. W wyniku przeglądu okresowego właściciel obiektu otrzymuje informacje, jakich napraw i zabiegów konserwacyjnych dokonać.
Częstotliwość i zakres przeglądów okresowych jest różna w zależności od wymagań poszczególnych norm i przepisów.
Na jakich obiektach przeprowadzamy przeglądy okresowe?
-
placach zabaw
-
salach zabaw
-
siłowniach plenerowych i street workout
-
skateparkach
-
różnego typu boiskach
-
ściankach boulderingowych
-
obiektach parkour
Usługę dedykujemy:
-
właścicielom
-
zarządcom
-
administratorom nieruchomości
-
producentom, jeśli mają w swoim zakresie gwarancji usługi przeglądowe
Przeglądy okresowe wykonywane są na podstawie następujących Norm i przepisów
-
PN-EN 1176 – Place zabaw, Sale zabaw
-
PN-EN 16630 – Siłownie plenerowe, Street workout
-
PN-EN 14974 – Skateparki
-
PN-EN 12572-2 – Ścianki boulderingowe
-
PN-EN 12572-3 – Uchwyty wspinaczkowych
-
PN-EN 15312 Ogólnie dostępny sprzęt do uprawiania wielu dyscyplin sportowych (badminton, koszykówka, piłka nożna, piłka ręczna, hokej, tenis stołowy, tenis, siatkówka)
-
Ustawa Prawo Budowlane, Art. 62.1 ust. 2 (przeglądy pięcioletnie!) – Place zabaw, Siłownie plenerowe, Street workout, Skateparki, różne typy Boisk
Kto może wykonywać przeglądy placów zabaw?
Jeśli chodzi o wymagania normy PN-EN 1176-7, zapis dotyczący personelu dokonującego kontroli brzmi:
„Coroczna kontrola główna lub kontrola pomontażowa powinna być przeprowadzana przez osobę niezależną, tj. osobę kompetentną, która nie była bezpośrednio zaangażowana w montaż i nie jest odpowiedzialna za ewentualne prace naprawcze lub wydatki (patrz kodeks postępowania w CEN/TR 17207:2018)”.
Wynika z tego, że przeglądy roczne placów zabaw i sal zabaw powinny być niezależnym audytem zewnętrznym, a firma zajmująca się utrzymaniem placów zabaw może wykonywać co najwyżej kontrole funkcjonalne.
Przeglądy pięcioletnie powinny być przeprowadzane przez osoby posiadające uprawnienia budowlane. Tylko wykonanie tego rodzaju przeglądów wymaga posiadania uprawnień budowlanych. Przeprowadzanie kontroli rocznych wynika z wymagań normy PN-EN 1176-7 lub PN-EN 16630 (i in.) i nie wymaga posiadania uprawnień budowlanych, a jedynie odpowiednich kompetencji. Wynika to z tego, że mała architektura (w tym place zabaw i siłownie plenerowe) jest wyłączona z obowiązku wykonywania okresowych przeglądów rocznych, o których mowa w Art. 62.1 ust. 1.
Rodzaje przeglądów okresowych
Kontrole funkcjonalne
Tego rodzaju przeglądy wykonywane są z częstotliwością między 1 a 3 miesiące, co jest ustalane w porozumieniu z zarządcą obiektu w zależności od intensywności jego użytkowania. Inspektorzy CKPZ wykonują kontrole funkcjonalne obiektów na podstawie pojedynczych zamówień, zleceń całorocznych lub umów. Podczas kontroli funkcjonalnej sprawdzane jest zużycie i stabilność elementów, a także m.in. dojście do obiektu, ogrodzenie z furtkami (jeśli dotyczy) oraz regulamin.
Coroczne kontrole główne
Pierwsza kontrola roczna wykonywana jest po roku od oddania obiektu do użytku, a potem z częstotliwością raz w roku. Inspektorzy CKPZ, oprócz dokonania oceny kompletności, stabilności i zużycia wyposażenia, wykonują także analizę ryzyka wykrytych nieprawidłowości, dzięki czemu zarządca otrzymuje informacje, które wady należy usunąć w pierwszej kolejności. Inspektor informuje w sprawozdaniu także o najistotniejszych niezgodnościach z normą, jeśli takie wystąpią (ta zasada nie dotyczy boisk, których zgodności z normami nie oceniamy).
Przeglądy pięcioletnie
Są wykonywane na tych samych zasadach co kontrole roczne, z tą różnicą, że kontrola pięcioletnia uwzględnia przepisy Prawa Budowlanego i jest wykonywana przez inspektora z uprawnieniami budowlanymi. W tym przypadku również wykonujemy analizę ryzyka. Przeglądom pięcioletnim nie podlegają sale zabaw.