ODBIORY I CERTYFIKATY
– KONTROLA PLACU ZABAW LUB INNEGO RODZAJU OBIEKTU
Świadczymy usługi oceny zgodności obiektów rekreacyjnych in situ (na miejscu), w tym przede wszystkim placów i sal zabaw. Dla zbadanych przez nas bezpiecznych obiektów wydajemy Certyfikaty z Inspekcji.
Na czym polega ocena zgodności?
Usługa ta polega na przeprowadzeniu badania zgodności z wymogami odpowiedniej normy / norm i innych dokumentów odniesienia oraz wykonaniu analizy ryzyka w przypadku wykrycia niezgodności.
Obiekty, dla jakich może być przeprowadzona inspekcja podstawowa to m.in.:
-
plac zabaw
-
sala zabaw
-
siłownia plenerowa
-
street workout
-
skatepark
-
wielofunkcyjne boiska rekreacyjne
-
ścianka boulderingowa
W zależności od potrzeb zamawiającego możemy poddać ocenie cały obiekt, lub tylko wybrane wyposażenie.
Dla kogo dedykowana jest ta usługa?
-
dla inwestorów / właścicieli / zarządców
-
dla producentów / wykonawców / dystrybutorów
Normy i inne dokumenty odniesienia, na podstawie których przeprowadzamy inspekcję podstawową, zostały wymienione tutaj (kliknij, aby przejśc do wykazu norm, na których pracujemy).
W jakim celu przeprowadzamy inspekcję podstawową?
-
Wykonanie odbioru – sprawdzenie poziomu bezpieczeństwa nowego całego obiektu lub wybranego wyposażenia po zakończonym montażu. Dotyczy to także urządzeń posiadających certyfikaty. Kontrola placu lub sali zabaw jest zamawiana przed oddaniem obiektu do użytku. Najczęściej zamawiane są odbiory placów zabaw i sal zabaw. W Normie PN-EN 1176-7 w punkcie 5.3 zalecane jest wykonanie tzw. kontroli pomontażowej placu zabaw „po ukończeniu budowy nowego placu zabaw lub po dokonaniu istotnych modyfikacji w wyposażeniu lub nawierzchni”.
-
Wykonanie audytu – sprawdzenie poziomu bezpieczeństwa całego już funkcjonującego obiektu w celu zbadania poziomu bezpieczeństwa, np. przed przystąpienie do planowania remontu / modernizacji.
-
Przeprowadzenie certyfikacji – otrzymanie poświadczenia zgodności z normą przez wykonawcę lub właściciela obiektu nie dysponującego certyfikatami na zamontowane urządzenia na przykład w przypadku produkcji jednorazowej, nietypowej lub sporadycznej. Certyfikacja może dotyczyć całego obiektu (urządzenia, nawierzchnia, ogrodzenie, wyposażenie dodatkowe) lub wybranych jego elementów (np. tylko niektóre urządzenia).
Wyniki kontroli zostają przedstawione w Sprawozdaniu z Inspekcji. Jest to dokument pokontrolny przedstawiający w formie opisowej zakres, metodę i wyniki inspekcji, włącznie z analizą ryzyka, jeżeli wykryto nieprawidłowości. Zawiera fotograficzną dokumentację z kontroli oraz ocenę ryzyka, a także zalecenia mające na celu poprawę bądź ugruntowanie przestrzegania norm.
Dowiedz się więcej o kontroli placu / sali zabaw.
Na czym polega kontrola pomontażowa placu zabaw lub sali zabaw?
Usługa polega na przeprowadzeniu oceny zgodności z wymogami wieloczęściowej normy PN-EN 1176 oraz wykonaniu analizy ryzyka w przypadku wykrycia niezgodności.
Z czego wynika obowiązek przeprowadzenia kontroli pomontażowej?
W Normie PN-EN 1176-7 w punkcie 5.3 mowa jest o wykonaniu tzw. kontroli pomontażowej placu zabaw / sali zabaw „po ukończeniu budowy nowego placu zabaw lub po dokonaniu istotnych modyfikacji w wyposażeniu lub nawierzchni”.
W zależności od potrzeb zamawiającego możemy poddać ocenie cały plac zabaw, lub tylko wybrane wyposażenie.
Dla kogo dedykowana jest ta usługa?
-
dla inwestorów / właścicieli / zarządców
-
dla producentów / wykonawców / dystrybutorów
W jakim celu przeprowadzamy kontrolę placu zabaw lub sali zabaw?
-
Wykonanie odbioru / kontroli pomontażowej – sprawdzenie poziomu bezpieczeństwa nowego obiektu lub wybranego wyposażenia po zakończonym montażu. Dotyczy to także urządzeń posiadających certyfikaty. Kontrola placu lub sali zabaw jest zamawiana przed oddaniem obiektu / wyposażenia do użytku.
-
Wykonanie audytu – sprawdzenie poziomu bezpieczeństwa całego już funkcjonującego placu zabaw lub sali zabaw w celu zbadania poziomu bezpieczeństwa, np. przed przystąpienie do planowania remontu / modernizacji / przed zakupem używanej konstrukcji zabawowej.
-
Przeprowadzenie certyfikacji – otrzymanie poświadczenia zgodności z normą przez wykonawcę lub właściciela placu zabaw / sali zabaw nie dysponującego certyfikatami na zamontowane urządzenia. Na przykład w przypadku produkcji jednorazowej, nietypowej lub sporadycznej. Certyfikacja może dotyczyć całego obiektu (urządzenia, nawierzchnia, ogrodzenie, wyposażenie dodatkowe) lub wybranych jego elementów (np. tylko niektóre urządzenia, sama konstrukcja zabawowa).
Wyniki kontroli zostają przedstawione w Sprawozdaniu z Inspekcji. Jest to dokument pokontrolny przedstawiający w formie opisowej zakres, metodę i wyniki inspekcji, włącznie z analizą ryzyka, jeżeli wykryto nieprawidłowości. Zawiera fotograficzną dokumentację z kontroli oraz ocenę ryzyka, a także zalecenia mające na celu poprawę bądź ugruntowanie przestrzegania norm.
Kto może wykonać kontrolę pomontażową?
Zapis dotyczący tej kwestii znajduje się w pkt. 6.2.2. normy PN-EN 1176-7 i brzmi:
„Coroczna kontrola główna lub kontrola pomontażowa powinna być przeprowadzana przez osobę niezależną, tj. osobę kompetentną, która nie była bezpośrednio zaangażowana w montaż i nie jest odpowiedzialna za ewentualne prace naprawcze lub wydatki (patrz kodeks postępowania w CEN/TR 17207:2018)”.
Wynika z tego, że kontrola pomontażowa powinna być niezależnym audytem zewnętrznym. Nie powinny jej wykonywać ani osoby wykonujące plac zabaw, ani inspektor nadzoru zatrudniony przez inwestora.
Pomocna lektura – Nowy plac zabaw – poradnik Inwestora,
Po co Analiza Ryzyka?
Certyfikaty z Inspekcji
Znak B