5 kroków – Otwarte Strefy Aktywności (OSA)
Otwarte Strefy Aktywności (OSA) to rządowy program rozwoju małej infrastruktury sportowej, który ruszył w 2018 roku. W 2019 roku ruszył pierwszy nabór wniosków. W ramach programu można otrzymać dofinansowanie na budowę stref aktywności w dwóch wariantach:
- Siłownia plenerowa (wymagane minimum 6 urządzeń)
- Strefa relaksu (minimum 4 ławki, plenerowe urządzenia do gier, np. gier planszowych typu szachy/warcaby lub stół do ping ponga, trampolina, itp., zagospodarowanie zieleni)
Wariant rozszerzony:
- Siłownia plenerowa (minimum 6 urządzeń)
- Strefa relaksu (minimum 4 ławki, plenerowy stolik do gier planszowych, np. szachy/warcaby lub inne plenerowe urządzenia do gry, np. stół do ping ponga, itp., zagospodarowanie zieleni)
- Plac zabaw o charakterze sprawnościowym (w programie wymagane 3 urządzenia dla dzieci o charakterze sprawnościowym)
- Ogrodzenie terenu (wymagane minimum ogrodzenie placu zabaw!)
Należy pamiętać, że w wariancie rozszerzonym plac zabaw powinien być oddzielony od siłowni plenerowej ogrodzeniem lub odpowiednio oddalony!
Program budzi duże zainteresowanie, ale także wątpliwości. Z pewnością daje możliwość dofinansowania inwestycji prozdrowotnej i prospołecznej. Jednak, aby to osiągnąć potrzebna jest osoba, która będzie koordynowała cały proces. Każde aplikowanie o dodatkowe środki wymaga przecież zaangażowania czasowego, często kosztem innych obowiązków lub prywatnego czasu. Przygotowując wniosek i koordynując realizację inwestycji łatwo narazić się na błędy, zwłaszcza, gdy nie wiemy, w którym momencie możemy je popełnić.
Od strony bezpieczeństwa inwestycję tego typu można rozważyć w 5 krokach – zapraszamy do lektury.
Krok 1. Projekt.
Krok 2. Wyposażenie.
Na etapie projektowania przede wszystkim zastanawiamy się nad doborem wyposażenia. To wyposażenie powinno spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa:
• PN-EN 16630 to norma określająca wymagania bezpieczeństwa wyposażenia siłowni plenerowych.
• PN-EN 1176 to wieloczęściowa norma określająca wymagania bezpieczeństwa dla urządzeń zabawowych, w tym trampolin
(UWAGA: nie należy stosować trampolin ogrodowych produkowanych zgodnie z normą zabawkową PN-EN 71-14).
Standardowym i wymaganym w normach wyposażeniem jest także regulamin, osobny dla siłowni i osobny dla placu zabaw.
Na etapie zbierania ofert i podpisywania umowy należy wymagać od wykonawcy dostawy wyposażenia spełniającego odpowiednie normy. Najlepiej jak poświadczy spełnienie tych wymagań przez przedłożenie certyfikatów. Gdy nie zastrzeżemy tego na etapie zamówienia możemy wymagać przedłożenia przynajmniej deklaracji zgodności – jest to dokument mniej wiarygodny niż certyfikat, bo wystawia go sam dostawca lub producent. Certyfikat powinien być wydany przez jednostkę niezależną wobec wykonawcy, jednak zarówno certyfikat jak i deklaracja zgodności mają status atestu i od strony formalnej oba dokumenty spełniają wymagania przepisów oświatowych obowiązujących np. szkoły.