Piasek na placu zabaw, czyli higiena piaskownic i nie tylko

Zarówno piasek stosowany do piaskownic, jak również piaskowa nawierzchnia amortyzująca zastosowana na placu zabaw, powinny być wolne od elementów chorobotwórczych. Zwłaszcza zanieczyszczone piaskownice mogą powodować u dzieci groźne zachorowania odzwierzęce. Z tego powodu place zabaw powinny być ogradzane i zamykane za pomocą furtek z samozamykaczem, a piaskownice, tam gdzie to możliwe, przykrywane „oddychającymi” pokrywami.

Jednak wymianę piasku zaleca się wyłącznie w piaskownicach, gdzie docelowo spędzają czas najmłodsze dzieci bawiąc się piaskiem. Ani Sanepid, ani norma PN-EN 1176 nie zalecają natomiast wymiany piasku zastosowanego w tzw. „strefach bezpieczeństwa” urządzeń jako nawierzchnia amortyzująca upadek.

„Konieczna jest wymiana piasku w piaskownicach co najmniej przed oraz w trakcie sezonu letniego, a także każdorazowo po stwierdzeniu w nim obecności widocznych zanieczyszczeń (odpadów, odchodów zwierzęcych i innych) stwarzających zagrożenie dla zdrowia ludzi, szczególnie dzieci, z uwagi na ich słabo rozwinięty układ odpornościowy. Obowiązek wymiany piasku w piaskownicach wynika z potrzeby zminimalizowania zagrożenia chorobami pasożytniczymi, odzwierzęcymi, zakaźnymi.”

Dodatkowo w opinii Sanepidu piasek rzeczny nie nadaje się do stosowania w piaskownicach ze względu na jego wątpliwą czystość. Wg stanowiska Centrum Kontroli Placów Zabaw do piaskownic najlepiej stosować piasek kopany, z niskim wskaźnikiem cząstek iłowych, które w mogą brudzić ubranie.

Piasek do piaskownic a certyfikaty

Wbrew panującej powszechnie opinii, piasek do piaskownic nie musi posiadać żadnych specjalnych certyfikatów, ani atestów. Norma mówi jedynie o piasku używanym w tzw. „strefach bezpieczeństwa” urządzeń, służącym do amortyzowania upadku z wysokości – tylko ten piasek powinien mieć  odpowiednią frakcję ziarna (tj. > 0,25 mm)). W przypadku piaskownic takiego wymogu nie ma.

Na nawierzchnię amortyzującą piasek lub żwirek

Aktualna norma PN-EN 1176-1:2017-12 wskazuje, że jako nawierzchnię amortyzującą, bez konieczności przeprowadzania badania wg PN-EN 1177 można stosować piasek lub żwir płukany o frakcji 0,25-8 mm.

W Polsce jednak dostępny jest prawie wyłącznie piasek o frakcji 0,2-2mm, czyli posiadający drobinki pyłowe i iłowe, które powodują jego sklejanie się i zbijanie, co w konsekwencji powoduje pogorszenie właściwości amortyzujących. Dlatego też na placach zabaw jako nawierzchnię amortyzującą warto projektować i wykonywać nawierzchnię ze żwirku płukanego, o obłych krawędziach, o frakcji do 2-8 mm. To kruszywo jest już znacznie popularniejsze i produkuje się je właśnie przez wypłukanie piasku frakcji 0,2-2 mm. W innym przypadku konieczne jest wykonanie w ramach kontroli pomontażowej badania piasku zgodnie z normą PN-EN 1177 (więcej na ten temat tutaj).

Higiena na placach zabaw – koniecznie przeczytaj i obejrzyj

Zapraszamy także do zapoznania się z materiałami dotyczącymi higieny na placach zabaw przedstawionymi przez pracowników naukowych Instytutu Parazytologii PAN, dr Annę Borecką i prof. Jakuba Gawora podczas sympozjum „Przez rekreację do integracji”, które odbyło się w Sosnowcu w dn. 4-5.06.2013 r. podczas targów PLAC ZABAW.

Dominik Berliński i przedstawiciel Sanepidu mówią w programie „Pytanie na Śniadanie” o higienie w piaskownicach. Bezpieczne piaskownice wymagają odpowiednio częstej wymiany piasku.

Dominik Berliński mówi w programie „Dzień Dobry TVN” o bezpieczeństwie na placu zabaw i czystości piaskownic.